FULL RESULTS IN DOWNLOADABLE PDF FILE
31st Hayward Classic 2013 - 6/29/2013
Hayward Field, Eugene OR
Results
W30 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Benner, Julie W32 Bellingham, WA 15.79 0.2 2
W55 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Parsagian, Linda W58 Medford, OR 15.88 0.2 2
2 Schmitt, Connie W56 Lynnwood, WA 16.47 0.2 2
3 Allen, Lois W56 Boise, ID 17.42 0.2 2
4 Mitchell, Rebecca W59 Eugene, OR 18.46 0.2 2
5 Graham, Lori W55 Port Moody, BC 19.27 0.2 2
6 McClintock, Carmen W57 Dallas, OR 23.57 0.2 2
W60 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Lee, Deborah W63 North Van, BC 18.41 1.8
2 Thompson, Marcia W61 Newport, OR 19.03 1.8
W65 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Leighton, Barbara W68 Malvern, PA 17.58 1.8
2 Nevin-Nelson, Nancy W66 Sunriver, OR 18.71 1.8
W70 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Stepan, Laura W73 Gresham, OR 26.53 1.8
W75 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bortignon, Christa W76 West Vancover, BC 15.99 1.8
2 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 23.90 1.8
M35 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Evans, Lee M37 Beaverton, OR 11.87 2.8 5
M40 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Odoms, Eddie M43 Olympia, WA 11.94 2.1 6
2 Nelson, Arthur M43 Aurora, CA 12.67 2.1 6
M45 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Lawson, James M49 Hercules, CA 11.64 2.1 6
2 Cranford, Walter M46 Fairfield, CA 11.67 2.1 6
3 Graf, Anthony M49 Bend, OR 12.70 2.1 6
4 Wedan, Richard M49 Vancouver, WA 14.06 2.1 6
5 Black, Michael M48 Eugene, OR 15.28 2.1 6
M50 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Huarcaya, Luis M54 Portland, OR 12.25 2.8 5
2 Berry, Mark M51 Eugene, OR 12.27 2.8 5
3 Carbajal, Brent M50 Bellingham, WA 13.88 2.8 5
4 Dudley, Lyle M51 Eugene, OR 15.09 2.8 5
5 Irbe, Dainis M52 Eugene, OR 15.32 2.8 5
M55 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Ahearn, Leo M57 Renton, WA 13.64 2.0 4
2 McDaniels, Robert M56 Vallejo, CA 14.02 2.0 4
3 Martin, Galen M55 Eugene, OR 14.31 2.0 4
4 Beutler, Bill M59 Clarkston, WA 15.17 2.0 4
M60 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Percival, Al M61 Port Moody, BC 12.85 1.3 3
2 Parnell, Roger M64 Susanville, CA 13.58 1.3 3
3 Andrews, Jim M64 Exeter, CA 15.08 1.3 3
M65 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 16.41 1.3 3
2 Gee, Arthur M69 Vancouver, BC 16.74 1.3 3
M70 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Morioka, Harold M70 Surrey, BC 14.13 0.8 2
2 Kirkpatrick, Douglas M70 Medford, OR 16.19 0.8 2
3 Banister, Ora M72 Stayton, OR 16.29 0.8 2
M75 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Stepan, Paul M75 Gresham, OR 17.75 2.5
M80 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Daehler, Ralph M80 Springfield, OR 16.78 2.5
M95 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bulkley, Daniel M96 Phoenix, OR 28.07 2.5
W55 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Whidden, Elaine W58 Coquitlam, BC 31.69 2.8 2
2 Schmitt, Connie W56 Lynnwood, WA 33.79 2.8 2
3 Allen, Lois W56 Boise, ID 35.69 2.8 2
4 Mitchell, Rebecca W59 Eugene, OR 37.12 2.8 2
5 Parsagian, Linda W58 Medford, OR 44.78 2.8 2
W60 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Thompson, Marcia W61 Newport, OR 43.08 +0.0
W65 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Leighton, Barbara W68 Malvern, PA 39.71 +0.0
W75 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bortignon, Christa W76 West Vancover, BC 34.73 +0.0
M45 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Graf, Anthony M49 Bend, OR 26.74 1.7 5
2 Sarmiento, David M46 Bend, OR 26.97 1.7 5
3 Silva, Jonathan M47 Issaquah, WA 27.44 1.7 5
4 Kaczenski, Lou M48 Eugene, OR 27.93 1.7 5
5 Black, Michael M48 Eugene, OR 31.53 1.7 5
M50 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Huarcaya, Luis M54 Portland, OR 25.79 1.2 4
2 Carbajal, Brent M50 Bellingham, WA 28.46 1.2 4
3 Westfall, Ron M52 Corvallis, OR 28.96 1.2 4
4 Dudley, Lyle M51 Eugene, OR 31.86 1.2 4
M55 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Martin, Galen M55 Eugene, OR 28.10 2.7 3
2 Ahearn, Leo M57 Renton, WA 28.22 2.7 3
3 Beutler, Bill M59 Clarkston, WA 31.17 2.7 3
M60 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Percival, Al M61 Port Moody, BC 27.18 2.7 3
2 Hickman, Dennis M63 West Linn, OR 30.49 2.7 3
3 Lilly, John M64 Salem, OR 38.08 2.7 3
M65 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Birring, Sewa M67 Surrey, BC 28.18 1.3 2
2 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 41.29 1.3 2
M70 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Strouse, Frank M72 San Jose, CA 29.39 1.3 2
2 Banister, Ora M72 Stayton, OR 35.87 1.3 2
3 Kirkpatrick, Douglas M70 Medford, OR 37.96 1.3 2
M75 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Stepan, Paul M75 Gresham, OR 39.46 2.6
M80 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kane, Don M81 North Plains, OR 39.51 2.6
M95 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bulkley, Daniel M96 Phoenix, OR 1:14.91 2.6
W30 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Benner, Julie W32 Bellingham, WA 1:09.20 2
W40 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Bokn, Jennifer W43 Eugene, OR 1:17.65 2
W45 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Shearer-Hannah, Amanda W47 Bellingham, WA 1:07.02 2
2 Wedan, Elizabeth W48 Vancouver, WA 1:22.99 2
W55 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Whidden, Elaine W58 Coquitlam, BC 1:17.50
2 Allen, Lois W56 Boise, ID 1:21.81
3 Mitchell, Rebecca W59 Eugene, OR 1:29.12
W60 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Thompson, Marcia W61 Newport, OR 1:45.89
W65 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Leighton, Barbara W68 Malvern, PA 1:34.27
M30 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Weiler, David M32 Beaverton, OR 54.72 5
M45 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Lawson, James M49 Hercules, CA 52.59 5
2 Sarmiento, David M46 Bend, OR 59.18 5
3 Silva, Jonathan M47 Issaquah, WA 1:00.41 5
M50 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Gideon, Steve M50 Hamilton, MT 1:01.38 4
2 Westfall, Ron M52 Corvallis, OR 1:08.39 4
3 Dudley, Lyle M51 Eugene, OR 1:08.54 4
M55 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 James, Henry M55 Bellingham, WA 59.31 4
2 Martin, Galen M55 Eugene, OR 1:04.91 4
3 Beutler, Bill M59 Clarkston, WA 1:13.54 4
M60 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 *Hardison, Steven M62 Fresno, CA 59.91 2
2 Manning, Robert M60 Hatcreek, CO 1:08.17 2
3 Hickman, Dennis M63 West Linn, OR 1:14.03 2
M65 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Birring, Sewa M67 Surrey, BC 1:04.54 3
2 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 1:31.00 3
M70 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Strouse, Frank M72 San Jose, CA 1:09.07
2 Shah, Surinder M70 Surrey, BC 1:09.71
M75 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sims, Gary M75 Paradise, CA 1:10.75
M80 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kane, Don M81 North Plains, OR 1:32.82
2 Kirk, Donn M82 Pleasant Hill, OR 3:05.73
W35 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Grichel, Cami W39 Bellingham, WA 2:51.95
W45 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Shearer-Hannah, Amanda W47 Bellingham, WA 2:38.35
M30 800 Meter Run
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Weiler, David M32 Beaverton, OR 1:58.46 2
M50 800 Meter Run
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Paulk, Kevin M52 Portland, OR 2:11.01 2
2 Gideon, Steve M50 Hamilton, MT 2:17.73 2
3 Barrington, Don M54 Lebec, CA 2:27.29 2
4 Collins, Leroy M51 San Pedro, CA 2:42.17 2
M55 800 Meter Run
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 James, Henry M55 Bellingham, WA 2:16.78 2
M60 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hiebert, Jim M62 Keizer, OR 2:48.42
M65 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 3:38.57
M70 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 McMillan, Don M72 Portland, OR 2:52.39
2 Wilcox, Joe M70 Kailua-Kona, HI 3:34.67
M75 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sims, Gary M75 Paradise, CA 2:55.21
2 Rudy, Arlie M79 Lewiston, ID 4:10.76
M80 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kane, Don M81 North Plains, OR 3:47.76
M30 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Barron, Andrew M33 Norwood, MA 6:39.38
M35 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Grichel, Steve M38 Bellingham, WA 4:36.12
M50 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kollars, Steve M54 Salem, OR 4:59.71
2 Barrington, Don M54 Lebec, CA 5:16.01
M65 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 9:59.27
M70 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Wilcox, Joe M70 Kailua-Kona, HI 7:15.40
M80 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
-- Kirk, Donn M82 Pleasant Hill, OR DNF
M50 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Rojas, German M53 Santa Barbara, CA 5:35.64
M55 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Schafer, Bob M58 Oregon City, OR 5:59.08
W55 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Vesey, Robin W59 Portland, OR 7:10.15
W60 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Groesz, Jeanette W63 Redmond, OR 6:27.13
M65 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Patton, Gary M67 Rock Rapids, CA 5:35.60
2 Hall, Gary M66 Eugene, OR 5:48.87
-- Gee, Arthur M69 Vancouver, BC DNF
W65 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Gerl, Sharon W65 Springfield, OR 6:32.35
M70 1 Mile Run Age Graded
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Wilcox, Joe M70 Kailua-Kona, HI 6:48.82
W60 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Groesz, Jeanette W63 Redmond, OR 12:27.30
M30 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 McElwain, Samuel M31 Eugene, OR 9:23.07
2 Barron, Andrew M33 Norwood, MA 13:46.24
M35 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Gordon, Joshua M38 Eugene, OR 9:13.38
M50 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kollars, Steve M54 Salem, OR 10:43.20
M65 3000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Patton, Gary M67 Rock Rapids, CA 11:12.92
2 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 17:55.96
W50 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Overman, Tana W51 Eugene, OR 25:04.91
W55 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Vesey, Robin W59 Portland, OR 22:30.99
M40 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Chappell, Dale M43 Schindellegi, Switz 16:22.34
2 Steward, Jerry M41 Bethlehem, PA 19:49.43
3 Murez, James M44 Eugene, OR 21:03.43
M50 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Punches, Richard M54 Portland, OR 18:42.75
2 Rojas, German M53 Santa Barbara, CA 19:31.12
M60 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Huff, Mark M60 Yamhill, OR 21:42.93
M65 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Hall, Gary M66 Eugene, OR 20:50.57
M70 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Needham, Dave M73 Seal Rock, OR 25:38.62
-- Baldwin, Dave M71 Lake Stevens, WA DNF
W50 80 Short Hurdles 27" & 30"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Maxwell, Karen W54 Salem, OR 14.81 0.9
W75 80 Short Hurdles 27" & 30"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Bortignon, Christa W76 West Vancover, BC 18.15 0.9
M50 100 Short Hurdles 36" & 33"
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Huarcaya, Luis M54 Portland, OR 17.39 2.0 2
M55 100 Short Hurdles 36" & 33"
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Williamson, Mark M55 Durham, NC 15.74 2.0 2
2 McDaniels, Robert M56 Vallejo, CA 16.44 2.0 2
M60 100 Short Hurdles 36" & 33"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Wilson, Thaddeus M62 Oxnard, CA 15.03 0.9
M65 100 Short Hurdles 36" & 33"
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 25.21 0.9
W50 300 Long Hurdles 27"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Maxwell, Karen W54 Salem, OR 1:00.05
M60 300 Long Hurdles 27" & 30"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Wilson, Thaddeus M62 Oxnard, CA 46.49
M65 300 Long Hurdles 27" & 30"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 1:21.22
M70 300 Long Hurdles 27" & 30"
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Shah, Surinder M70 Surrey, BC 1:06.93
M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 11:04.55
2 Gee, Arthur M69 Vancouver, BC 11:55.02
W30-39 4x400 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Non Club 'A' 5:06.01
1) Shearer-Hannah, Amanda 47 2) Grichel, Cami 39
3) Benner, Julie 32 4) Allen, Lois 56
M30-39 4x400 Meter Relay
================================================================
Team Finals
================================================================
1 Non Club 'A' 4:35.75
1) Carbajal, Brent 50 2) James, Henry 55
3) 4) Grichel, Steve 38
W35 High Jump
==========================================================================
35 USA: + 1.86m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Wood, Allison W39 Aumsville, OR 1.65m 5-05.00
W45 High Jump
==========================================================================
45 USA: + 1.62m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Thompson, Dawn W46 Milwaukie, OR 1.25m 4-01.25
W75 High Jump
==========================================================================
75 USA: + 1.15m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 0.85m 2-09.50
M40 High Jump
==========================================================================
40 USA: + 2.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Nelson, Arthur M43 Aurora, CA 1.45m 4-09.00
M45 High Jump
==========================================================================
45 USA: + 2.00m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kehlhofer, Anthony M47 Bainbridge Is, WA 1.60m 5-03.00
M50 High Jump
==========================================================================
50 USA: + 1.94m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Irbe, Dainis M52 Eugene, OR 1.60m 5-03.00
-- Dudley, Lyle M51 Eugene, OR NH
M55 High Jump
==========================================================================
55 USA: + 1.79m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Williamson, Mark M55 Durham, NC 1.78m 5-10.00
M65 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tilton, Frank M67 Springfield, MO 1.40m 4-07.00
2 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 1.20m 3-11.25
M70 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Edwards, Jay M70 Salem, OR 1.30m 4-03.25
2 Henderson, Gary M74 Citrus Heights, CA 1.20m 3-11.25
3 Baldwin, Dave M71 Lake Stevens, WA 1.15m 3-09.25
4 McCrea, Don M72 Portland, OR 1.10m 3-07.25
M50 Pole Vault
==========================================================================
50 USA: + 4.75m
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- Umenhofer, Daniel M53 Springfield, OR NH
M55 Pole Vault
==========================================================================
55 USA: + 4.35m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Osland, Doug M58 Roseville, CA 3.70m 12-01.50
2 West, Dan M58 Eugene, OR 3.55m 11-07.75
M60 Pole Vault
==========================================================================
60 USA: + 4.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hixon, Randy M64 Sausalito, CA 2.80m 9-02.25
-- Andrews, Jim M64 Exeter, CA NH
M65 Pole Vault
==========================================================================
65 USA: + 3.89m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Altendorf, John M67 Corvallis, OR 3.70m 12-01.50
2 Phillips, Dennis M66 Philomath, OR 3.40m 11-01.75
M70 Pole Vault
==========================================================================
70 USA: + 3.23m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 McCrea, Don M72 Portland, OR 2.15m 7-00.50
W60 Long Jump
===============================================================================
60 USA: + 4.73m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Lee, Deborah W63 North Van, BC 3.32m +0.0 10-10.75
W65 Long Jump
===============================================================================
65 USA: + 3.84m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Nevin-Nelson, Nancy W66 Sunriver, OR 2.53m +0.0 8-03.75
W75 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Bortignon, Christa W76 West Vancover, BC 3.59m 0.7 11-09.50
M35 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Wright, Anthony M37 Vancouver, WA 6.12m 1.0 20-01.00
M40 Long Jump
===============================================================================
40 USA: + 7.68m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Odoms, Eddie M43 Olympia, WA 6.22m +0.0 20-05.00
M50 Long Jump
===============================================================================
50 USA: + 6.42m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Westfall, Ron M52 Corvallis, OR 4.68m +0.0 15-04.25
2 Dudley, Lyle M51 Eugene, OR 3.89m 0.4 12-09.25
M60 Long Jump
===============================================================================
60 USA: + 6.07m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Wilson, Thaddeus M62 Oxnard, CA 4.97m 1.6 16-03.75
2 Parnell, Roger M64 Susanville, CA 4.77m 0.5 15-07.75
3 Andrews, Jim M64 Exeter, CA 3.74m 1.7 12-03.25
M65 Long Jump
===============================================================================
65 USA: + 5.35m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tilton, Frank M67 Springfield, MO 4.46m 1.4 14-07.75
2 Gee, Arthur M69 Vancouver, BC 3.56m 0.6 11-08.25
3 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 3.18m +0.0 10-05.25
M70 Long Jump
===============================================================================
70 USA: + 5.19m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Konorasuk, Jack M71 Portland, OR 3.02m 1.2 9-11.00
2 Kirkpatrick, Douglas M70 Medford, OR 2.91m +0.0 9-06.75
M80 Long Jump
===============================================================================
80 USA: + 4.19m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Daehler, Ralph M80 Springfield, OR 3.59m +0.0 11-09.50
M85 Long Jump
===============================================================================
85 USA: + 3.46m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Platts, Bill M85 Bosie, ID 3.43m +0.0 11-03.00
W45 Triple Jump
===============================================================================
45 USA: + 10.80m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Thompson, Dawn W46 Milwaukie, OR 7.85m 1.2 25-09.25
W65 Triple Jump
===============================================================================
65 USA: + 8.53m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
2 Nevin-Nelson, Nancy W66 Sunriver, OR 5.32m 0.3 17-05.50
W75 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Bortignon, Christa W76 West Vancover, BC 7.49m -0.2 24-07.00
M40 Triple Jump
===============================================================================
40 USA: + 16.58m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Nelson, Arthur M43 Aurora, CA 11.59m 1.7 38-00.25
-- Odoms, Eddie M43 Olympia, WA FOUL
M50 Triple Jump
===============================================================================
50 USA: + 14.00m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Dudley, Lyle M51 Eugene, OR 8.83m 2.4 28-11.75
M55 Triple Jump
===============================================================================
55 USA: + 12.62m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Yeoman, Michael M56 Eugene, OR 11.44m 0.1 37-06.50
M65 Triple Jump
===============================================================================
65 USA: + 10.84m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Tilton, Frank M67 Springfield, MO 8.74m 0.1 28-08.25
2 Cartwright, Monty M69 Colorado Springs, C 7.01m 1.8 23-00.00
3 Gee, Arthur M69 Vancouver, BC 6.85m 1.1 22-05.75
4 Peirce, Stephen M69 Sherwood, OR 6.02m 1.1 19-09.00
M70 Triple Jump
===============================================================================
70 USA: + 10.18m
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Konorasuk, Jack M71 Portland, OR 6.14m 2.2 20-01.75
2 Kirkpatrick, Douglas M70 Medford, OR 5.77m 0.4 18-11.25
M95 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Bulkley, Daniel M96 Phoenix, OR 3.49m 1.0 11-05.50
W55 Shot Put
==========================================================================
55 USA: + 13.23m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kendall, Monica W57 Milwaukie, OR 12.33m 40-05.50
2 Schmitt, Connie W56 Lynnwood, WA 10.53m 34-06.75
3 Kirkpatrick, Yvonne W58 Kuna, ID 8.71m 28-07.00
4 Ruff, Susan W57 Rock Springs, WY 7.90m 25-11.00
W60 Shot Put
==========================================================================
60 USA: + 11.78m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hare, Rose W64 Burnaby, BC 8.92m 29-03.25
W65 Shot Put
==========================================================================
65 USA: + 11.15m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hinz, Sue W65 Pullman, WA 7.19m 23-07.25
W70 Shot Put
==========================================================================
70 USA: + 8.47m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W70 Eugene, OR 6.35m 20-10.00
W75 Shot Put
==========================================================================
75 USA: + 8.83m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 6.82m 22-04.50
W90 Shot Put
==========================================================================
90 USA: + 4.81m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W92 Springfield, OR 3.95m 12-11.50
M40 Shot Put
==========================================================================
40 USA: + 21.41m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Moore, Matt M41 Newport, OR 12.16m 39-10.75
M50 Shot Put
==========================================================================
50 USA: + 17.08m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Neubauer, Lance M54 Shoreline, WA 14.02m 46-00.00
2 Patterson, Jim M50 Hood River, OR 13.35m 43-09.75
M60 Shot Put
==========================================================================
60 USA: + 16.46m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Banton, Steve M60 Bend, OR 13.28m 43-07.00
2 Sandhu, Harden M64 Surrey, BC 8.84m 29-00.00
M65 Shot Put
==========================================================================
65 USA: + 15.12m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Harvey, William M67 Glenbrook, NV 12.58m 41-03.25
2 Deeter, Bill M66 Mehama, OR 11.86m 38-11.00
M70 Shot Put
==========================================================================
70 USA: + 15.42m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ward, Robert M74 Portland, OR 12.41m 40-08.75
2 Huhn, Jerry M72 Salem, OR 11.39m 37-04.50
3 McCrea, Don M72 Portland, OR 9.32m 30-07.00
4 Appel, Doug M71 Eugene, OR 9.19m 30-02.00
5 Myers, Joe M73 Eugene, OR 8.84m 29-00.00
6 Konorasuk, Jack M71 Portland, OR 7.95m 26-01.00
M75 Shot Put
==========================================================================
75 USA: + 13.19m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Saling, Neil M77 Portland, OR 9.56m 31-04.50
2 Patterson, George M75 Lincoln, CA 8.10m 26-07.00
M80 Shot Put
==========================================================================
80 USA: + 13.82m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sabin, Wayne M80 Portland, OR 10.25m 33-07.50
2 Allison, Tom M83 Eugene, OR 9.59m 31-05.75
3 Daehler, Ralph M80 Springfield, OR 9.38m 30-09.25
4 Vaughan, Cully M82 Eugene, OR 8.69m 28-06.25
M85 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Platts, Bill M85 Bosie, ID 9.96m 32-08.25
W55 Discus Throw
==========================================================================
55 USA: + 40.39m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kirkpatrick, Yvonne W58 Kuna, ID 24.13m 79-02
2 Ruff, Susan W57 Rock Springs, WY 23.11m 75-10
3 Schmitt, Connie W56 Lynnwood, WA 21.36m 70-01
4 McClintock, Carmen W57 Dallas, OR 13.29m 43-07
W60 Discus Throw
==========================================================================
60 USA: + 32.58m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hare, Rose W64 Burnaby, BC 23.19m 76-01
W65 Discus Throw
==========================================================================
65 USA: + 31.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hinz, Sue W65 Pullman, WA 17.62m 57-10
W70 Discus Throw
==========================================================================
70 USA: + 22.54m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W70 Eugene, OR 17.17m 56-04
W75 Discus Throw
==========================================================================
75 USA: + 20.80m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 15.93m 52-03
W90 Discus Throw
==========================================================================
90 USA: + 11.36m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W92 Springfield, OR 7.66m 25-01
M40 Discus Throw
==========================================================================
40 USA: + 69.48m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Wood, Jef M42 Aumsville, OR 40.30m 132-03
2 Moore, Matt M41 Newport, OR 35.13m 115-03
M45 Discus Throw
==========================================================================
45 USA: + 66.12m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kaczenski, Lou M48 Eugene, OR 29.30m 96-01
M50 Discus Throw
==========================================================================
50 USA: + 62.74m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Neubauer, Lance M54 Shoreline, WA 44.89m 147-03
2 Patterson, Jim M50 Hood River, OR 37.30m 122-04
3 Irbe, Dainis M52 Eugene, OR 31.83m 104-05
M55 Discus Throw
==========================================================================
55 USA: + 54.44m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cacek, Charles M56 Edmonds, WA 41.86m 137-04
2 Osborn, Brett M58 Gresham, OR 37.90m 124-04
M60 Discus Throw
==========================================================================
60 USA: + 59.52m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Banton, Steve M60 Bend, OR 38.50m 126-04
2 Sandhu, Harden M64 Surrey, BC 25.20m 82-08
M65 Discus Throw
==========================================================================
65 USA: + 54.99m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Harvey, William M67 Glenbrook, NV 37.89m 124-04
2 Deeter, Bill M66 Mehama, OR 35.75m 117-03
3 Gee, Arthur M69 Vancouver, BC 30.60m 100-05
4 Boggs, Bill M66 Coeur d'Arlene, ID 23.86m 78-03
5 Kurylchek, Bob M67 Eugene, OR 23.46m 77-00
M70 Discus Throw
==========================================================================
70 USA: + 50.27m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Huhn, Jerry M72 Salem, OR 34.99m 114-09
2 King, John M74 Portland, OR 32.51m 106-08
3 Ward, Robert M74 Portland, OR 32.03m 105-01
4 Myers, Joe M73 Eugene, OR 31.48m 103-03
5 Johnson, Norman M72 Salem, OR 26.65m 87-05
6 Banister, Ora M72 Stayton, OR 26.43m 86-08
7 Konorasuk, Jack M71 Portland, OR 24.80m 81-04
M75 Discus Throw
==========================================================================
75 USA: + 42.18m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Saling, Neil M77 Portland, OR 32.98m 108-02
2 Patterson, George M75 Lincoln, CA 27.04m 88-08
M80 Discus Throw
==========================================================================
80 USA: + 37.08m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sabin, Wayne M80 Portland, OR 28.90m 94-10
2 Lewellen, Harvey M84 Springfield, OR 25.85m 84-10
M85 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Platts, Bill M85 Bosie, ID 25.62m 84-01
M95 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bulkley, Daniel M96 Phoenix, OR 11.06m 36-03
W40 Hammer Throw
==========================================================================
40 USA: + 57.08m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Weaver, Tara W42 McKinleyville, CA 23.57m 77-04
W55 Hammer Throw
==========================================================================
55 USA: + 49.46m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ruff, Susan W57 Rock Springs, WY 27.20m 89-03
2 Kirkpatrick, Yvonne W58 Kuna, ID 25.44m 83-05
W60 Hammer Throw
==========================================================================
60 USA: + 43.54m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hare, Rose W64 Burnaby, BC 30.83m 101-02
W65 Hammer Throw
==========================================================================
65 USA: + 35.93m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hinz, Sue W65 Pullman, WA 25.70m 84-04
W70 Hammer Throw
==========================================================================
70 USA: + 29.66m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W70 Eugene, OR 24.94m 81-10
2 Wojcik, Suzy W71 Eugene, OR 19.23m 63-01
W75 Hammer Throw
==========================================================================
75 USA: + 25.92m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 18.04m 59-02
W90 Hammer Throw
==========================================================================
90 USA: + 10.82m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W92 Springfield, OR 9.02m 29-07
M30 Hammer Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hoffman, Zeb M33 Seattle, WA 58.19m 190-11
M50 Hammer Throw
==========================================================================
50 USA: + 71.71m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Neubauer, Lance M54 Shoreline, WA 36.54m 119-10
M55 Hammer Throw
==========================================================================
55 USA: + 60.88m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Venning, Michael M55 Cupertino, CA 46.84m 153-08
M60 Hammer Throw
==========================================================================
60 USA: + 61.76m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Meyer, Thomas M61 San Diego, CA 43.06m 141-03
2 Sandhu, Harden M64 Surrey, BC 28.72m 94-03
M65 Hammer Throw
==========================================================================
65 USA: + 55.74m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Konen, Hank M66 Reno, NV 46.06m 151-01
2 Mathews, George M69 Issaquah, WA 43.11m 141-05
3 Deeter, Bill M66 Mehama, OR 31.20m 102-04
4 Stepp, Richard M68 Arcata, CA 18.79m 61-08
M70 Hammer Throw
==========================================================================
70 USA: + 59.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Huhn, Jerry M72 Salem, OR 35.42m 116-02
M75 Hammer Throw
==========================================================================
75 USA: + 51.51m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Patterson, George M75 Lincoln, CA 27.94m 91-08
M80 Hammer Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Lewellen, Harvey M84 Springfield, OR 30.85m 101-02
2 Sabin, Wayne M80 Portland, OR 28.91m 94-10
3 Wojcik, Jerry M83 Eugene, OR 26.19m 85-11
-- Allison, Tom M83 Eugene, OR FOUL
W40 Javelin Throw
==========================================================================
40 USA: + 42.05m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Weaver, Tara W42 McKinleyville, CA 29.90m 98-01
W55 Javelin Throw
==========================================================================
55 USA: + 40.23m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kendall, Monica W57 Milwaukie, OR 35.36m 116-00
2 Ruff, Susan W57 Rock Springs, WY 26.58m 87-02
3 Kirkpatrick, Yvonne W58 Kuna, ID 15.48m 50-09
W60 Javelin Throw
==========================================================================
60 USA: + 32.45m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hare, Rose W64 Burnaby, BC 20.96m 68-09
W70 Javelin Throw
==========================================================================
70 USA: + 28.42m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W70 Eugene, OR 16.50m 54-02
W75 Javelin Throw
==========================================================================
75 USA: + 20.91m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 12.42m 40-09
W90 Javelin Throw
==========================================================================
90 USA: + 10.87m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Reske, Melanie W92 Springfield, OR 6.06m 19-10
M35 Javelin Throw
==========================================================================
35 USA: + 72.16m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Appel, Geoff M36 Seattle, WA 42.38m 139-00
M45 Javelin Throw
==========================================================================
45 USA: + 71.75m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Kaczenski, Lou M48 Eugene, OR 40.18m 131-10
M50 Javelin Throw
==========================================================================
50 USA: + 70.71m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Westfall, Ron M52 Corvallis, OR 39.14m 128-05
2 Irbe, Dainis M52 Eugene, OR 25.68m 84-03
M55 Javelin Throw
==========================================================================
55 USA: + 66.11m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sinclair, Tom M56 Redmond, WA 53.44m 175-04
M60 Javelin Throw
==========================================================================
60 USA: + 58.25m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Banton, Steve M60 Bend, OR 34.70m 113-10
M65 Javelin Throw
==========================================================================
65 USA: + 57.67m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Nelson, Gary M68 Portland, OR 34.84m 114-04
2 Hibschman, Bob M68 Eugene, OR 32.48m 106-07
3 Deeter, Bill M66 Mehama, OR 23.16m 76-00
4 Stepp, Richard M68 Arcata, CA 21.72m 71-03
5 Gee, Arthur M69 Vancouver, BC 18.56m 60-11
M70 Javelin Throw
==========================================================================
70 USA: + 52.23m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Stenlund, Gary M72 Battleground, WA 48.00m 157-06
2 Huhn, Jerry M72 Salem, OR 40.46m 132-09
3 Appel, Doug M71 Eugene, OR 35.86m 117-08
4 Banister, Ora M72 Stayton, OR 25.72m 84-04
M75 Javelin Throw
==========================================================================
75 USA: + 40.70m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Backstrand, Jim M75 Portland, OR 43.48m+ 142-08
2 Patterson, George M75 Lincoln, CA 20.24m 66-05
M80 Javelin Throw
==========================================================================
80 USA: + 39.06m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Daehler, Ralph M80 Springfield, OR 25.76m 84-06
2 Sabin, Wayne M80 Portland, OR 21.46m 70-05
3 Allison, Tom M83 Eugene, OR 20.24m 66-05
-- Vaughan, Cully M82 Eugene, OR FOUL
M85 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Platts, Bill M85 Bosie, ID 35.08m 115-01
W55 Weight Throw
==========================================================================
55 USA: + 14.00m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ruff, Susan W57 Rock Springs, WY 9.31m 30-06.50
W60 Weight Throw
==========================================================================
60 USA: + 16.63m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hare, Rose W64 Burnaby, BC 11.73m 38-06.00
W65 Weight Throw
==========================================================================
65 USA: + 13.04m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hinz, Sue W65 Pullman, WA 8.80m 28-10.50
W70 Weight Throw
==========================================================================
70 USA: + 12.53m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cutler, Georgia W70 Eugene, OR 8.41m 27-07.25
2 Wojcik, Suzy W71 Eugene, OR 7.74m 25-04.75
W75 Weight Throw
==========================================================================
75 USA: + 10.50m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Bradley, Janice W75 Battle Ground, WA 8.04m 26-04.50
M50 Weight Throw
==========================================================================
50 USA: + 24.24m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Neubauer, Lance M54 Shoreline, WA 13.88m 45-06.50
M55 Weight Throw
==========================================================================
55 USA: + 18.94m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Venning, Michael M55 Cupertino, CA 15.83m 51-11.25
M60 Weight Throw
==========================================================================
60 USA: + 23.57m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Meyer, Thomas M61 San Diego, CA 17.77m 58-03.75
2 Sandhu, Harden M64 Surrey, BC 11.55m 37-10.75
M65 Weight Throw
==========================================================================
65 USA: + 20.18m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Konen, Hank M66 Reno, NV 17.42m 57-02.00
2 Mathews, George M69 Issaquah, WA 16.36m 53-08.25
3 Deeter, Bill M66 Mehama, OR 11.85m 38-10.50
M70 Weight Throw
==========================================================================
70 USA: + 22.33m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Huhn, Jerry M72 Salem, OR 14.47m 47-05.75
M75 Weight Throw
==========================================================================
75 USA: + 18.25m
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Patterson, George M75 Lincoln, CA 10.38m 34-00.75
M80 Weight Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Sabin, Wayne M80 Portland, OR 13.78m 45-02.50
2 Wojcik, Jerry M83 Eugene, OR 9.94m 32-07.50
W45 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Bridges, Deb W47 Portland, OR 9:55.90
W50 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jackinsky, Carmen W50 Beaverton, OR 9:12.64
W55 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 August, Bertie W59 Portland, OR 11:29.36
1 Graham, Lori W55 Port Moody, BC 13:29.86
W60 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Maureen W64 Eugene, OR 10:13.85
M60 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Frank, Rob M60 Banks, OR 8:38.96
M65 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Dennis M66 Eugene, OR 8:59.91
M80 1 Mile Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 MacPike, Ron M80 Milwaukie, OR 11:55.90
W45 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Grimes, Katie W49 Sherwood, OR 16:00.09
3 Bridges, Deb W47 Portland, OR 19:04.36
W50 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
2 Jackinsky, Carmen W50 Beaverton, OR 17:23.46
W55 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
5 August, Bertie W59 Portland, OR 21:36.65
W60 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
4 Robeson, Maureen W64 Eugene, OR 20:00.56
M60 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Frank, Rob M60 Banks, OR 16:27.22
2 Cnovak, Bob M64 Bainbridge Island, 18:04.77
M65 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Robeson, Dennis M66 Eugene, OR 17:12.85
2 Chraminski, Stan M65 Seattle, WA 17:38.36
M80 3000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 MacPike, Ron M80 Milwaukie, OR 22:16.08